Pouť prvokomunikantů doprovázelo tropické vedro

V tropickém vedru sobotního odpoledne připutovalo na Blatnickou horu více než třicet dětí z různých koutů Slovácka, které letos poprvé přistoupily k prvnímu svatému přijímání. Na pouti prvokomunikantů je doprovázeli rodiče a další příbuzní.
Mši svatou celebroval v příjemně vychlazené kapli svatého Antonína Paduánského děkan Veselí nad Moravou Andrzej Bystrzycki. V promluvě mimo jiné řekl: „Bůh nás chce při každé mši svaté posilovat ve všem dobrém, co děláme. Kéž by v nás byla při každé eucharistii touha dát se druhým. A mohou to být i malé věci, kterými se druhým dáváme.  Eucharistie nás k tomu posiluje. Máme ji přijímat s odhodláním a žít tak, abychom zachránili druhé.  Když přistupujeme ke každé Eucharistii, vnímejme Kristův odkaz obětavosti být tu pro druhé. Dnes tady na tom místě máme možnost přijmout s novou odhodlaností Tělo a Krev Krista jako posilu,“ řekl na závěr P.  Bystrzycki.
Po mši svaté následoval venku pod širým nebem program pro děti, který připravily vedoucí Centra pro rodinu Veselí nad Moravou Lenka Zemanová a vedoucí Rodinného centra Strážnice Blažena Bučková.

Vzpomínka na Živý betlém v Hroznové Lhotě v roce 2007

Několikrát jsem byla fotit Živý betlém v Hroznové Lhotě. Chystala jsem se tam i letos, ale nakonec jsem svůj záměr nenaplnila. Nebylo zrovna ideální počasí, a tak jsem dala přednost pobytu doma.

Nedalo mně to ale, abych nenahlédla do archivu a nezavzpomínala na mou fotoreportáž z roku 2007. Nyní se s Vámi o tyto již historické snímky dovolím podělit. Tento článek a několik foteček k němu byl tehdy zveřejněný v týdeníku NAŠE Slovácko, který ale už bohužel zanikl… Tady je:

Betlémem ožila celá Hroznová Lhota

Svatá rodina, Tři králové na koních, obecní písař, mlynář, přadlena, pekař, kominíci, ale třeba také malíř byli k vidění při živém betlému v Hroznové Lhotě. V dlouhém průvodu nechyběly desítky účastníků v zimních krojích. Nezasvěcený návštěvník mohl mít dojem, že se dívá na scenérie z Ladových obrazů. 

„My slavíme narození Krista svým vlastním způsobem. Někdo, kdo sem přijíždí, možná vše vidí jako divadlo. To ale není pravda. Pro nás jde o součást života,“ řekl starosta obce Petr Hanák, jehož jsme zastihli v převleku obecního úředníka. Všem přihlížejícím ochotně rozdával pamětní lístky se speciálním razítkem.

Do Živého betlému, který se v Hroznové Lhotě poprvé uskutečnil v roce 1994, se zapojují nejen místní, ale také obyvatelé Kozojídek, Tasova a Žeravin. Všechny obce jsou totiž součástí jedné farnosti. „Je tady velmi dobrá spolupráce farnosti s obecním úřadem. Snažíme se vytvářet rodinné prostředí, kdy chceme jeden druhému vyhovět a podpořit se,“ řekl správce farnosti P. Jan Žaluda. Také letos mezi návštěvníky procházeli černoušci s pokladničkami. Výtěžek tentokrát poputuje na podporu křesťanské televize Noe.

Pro týdeník NAŠE Slovácko: Text a foto Lenka Fojtíková

Translate »